World Heritage Office

بخش صنایع دستی

بخش صنایع دستی

بخش تخصصی صنایع دستی پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با تمرکز بر روی صنایع دستی اصیل گذشته و جدید شهرستان پاسارگاد و همچنین تاریخچه هخامنشی ، و با همکاری با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس تلاش در مستند سازی و معرفی هرچه بهتر این هنر دیرینه به ایرانیان و جهانیان است

معرفی بخش

بخش باستان شناسی

بخش باستان شناسی

پیشینه پژوهش های باستان شناسی پاسارگاد

پیشینه پژوهشهای باستان­شناختی دشت پاسارگاد به زمانی برمی­گردد که برای نخستین بار محوطه باستانی پاسارگاد توسط ارنست هرتسفلد مورد بازدید قرار گرفت. در سال 1905 میلادی وی جهت انجام رساله دکترا خود اقدام به مطالعه و بررسی بناهای پاسارگاد می­کند که تا آن زمان بیشتر آنها زیر خاک پنهان بودند. او به مدت شش ماه از آوريل تا سپتامبر 1928م برای نخستين بار کاوش­ هایی دقیق در قسمت های مختلف محوطه از جمله: تل تخت، محوطه مقدس، کاخ دروازه و کاخ اختصاصی انجام می دهد و آرامگاه کورش و مجموعه کاخ­ها را معرفی می کند. نتايج کاوش ها و مطالعات وی به جز چند گزارش کوتاه هرگز به صورت کامل منتشر نشد. تنها دو يا سه مقاله به قلم خودش و مقداری ياداشت و تصوير و طرح که بخش مهمی از آنها را استروناخ و پيتر کالمیر منتشر کرده اند، باقی مانده است.

معرفی بخش

بخش گردشگری

بخش گردشگری

توریسم و یا گردشگری یکی از در حال رشدترین صنعت های روز دنیاست که به طریق مختلف روی دنیا تاثیر گذاشته است. هر ساله، میلیون‌ها نفر به دلایل مختلفی مانند دیدن جاذبه ها، از خانه های خود به مناطق مختلفی سفر می کنند. گردشگران به طریقه‌های مختلفی  سفر می کنند تا نقاط مختلف جهان را ببینند. صنعت گردشگری اما محدود به بازدید از جاذبه ها نمی شود بلکه این صنعت انواع بسیار گوناگونی دارد که در سراسر جهان در حال توسعه است. گردشگری به گونه ای رشد می کند که حتی مکان های بسیار دور افتاده و غیر قابل دسترس نیز به جاذبه ای تبدیل گردد که مردم تمایل به رفتن به آن جا را داشته باشند. 

منطقه پاسارگاد به عنوان یک منطقه نمونه گردشگری پتانسیل های گردشگری بسیار بالایی در زمینه گردشگری فرهنگی، اکوتوریسم، گردشگری مذهبی و زیارتی، گردشگری سلامت، گردشگری تجارت و گردشگری غذاهای بومی و محلی دارد. 

برای آشنایی بیشتر با جاذبه های گردشگری منطقه پاسارگاد به صفحه جاذبه های گردشگری مراجعه نمایید. 

معرفی بخش

آزمایشگاه شناخت مواد - کارگاه حفاظت و مرمت

آزمایشگاه شناخت مواد - کارگاه حفاظت و مرمت

آزمایشگاه شناخت مواد و کارگاه حفاظت و مرمت در قالب برنامه همکاری مشترک هیات ایران ـ ایتالیا به منظور انجام مطالعات تخصصی سنگ و حفاظت از  آن با اعتبار مشترک طرفین در سال ۱۳۹۳ در محل دفتر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد راه اندازی و در بهار سال ۱۳۹۴ همزمان با انتقال تجهیزات اهدایی وزارت میراث فرهنگی ایتالیا به پاسارگاد به بهره‌برداری رسید.

معرفی بخش

بخش حفاظت و مرمت

بخش حفاظت و مرمت

محوطه میراث جهانی پاسارگاد با ارزش های ویژه تاریخی و فرهنگی خود، آثار و ساختارهای بی شماری را در خود جای داده که هر کدام بخشی از جنبه های گوناگون اهمیت و ویژگی های این محوطه را نمایان می سازند. این محوطه از آن رو که نماد بخشی از تاریخ باشکوه ایران در دوران هخامنشی است و آرامگاه کوروش کبیر بنیان گذار این امپراطوری را در خود جای داده از توجه و اقبالی خاص نزد عموم مردم و بازدیدکنندگان  برخوردار است.

معرفی بخش

  

ICHTOw
UNESCOw
WorldHeritagew
Pasargadae

Search